Sort by

Timcop has logged 68 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Surf II: The End of the Trilogy

Surf II: The End of the Trilogy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fanatic

Fanatic

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Telephone

The Telephone

1988
×
Read the review Edit this entry  
27
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snatched

Snatched

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Washington, le président McKinley adressant son message au peuple

Washington, le président McKinley adressant son message au peuple

1897
×
Edit this entry  
17
New York, descente des voyageurs du pont de Brooklyn

New York, descente des voyageurs du pont de Brooklyn

1896
×
Edit this entry  
17
New York, Brooklyn Bridge

New York, Brooklyn Bridge

1896
×
Edit this entry  
17
Chicago Police Parade

Chicago Police Parade

1896
×
Read the review Edit this entry  
17
Défilé de la garde nationale du district de Columbia

Défilé de la garde nationale du district de Columbia

1897
×
Edit this entry  
17
President McKinley's Inauguration

President McKinley's Inauguration

1897
×
Read the review Edit this entry  
17
Childish Quarrel

Childish Quarrel

1896
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Poultry-Yard

Poultry-Yard

1896
×
Read the review Edit this entry  
17
Joueurs de cartes arrosés

Joueurs de cartes arrosés

1896
×
Read the review Edit this entry  
17
Partie d'écarté

Partie d'écarté

1896
×
Edit this entry  
17
Bal d'enfants

Bal d'enfants

1896
×
Edit this entry  
17
Enfants aux jouets

Enfants aux jouets

1896
×
Edit this entry  
17
Pompiers : mise en batterie

Pompiers : mise en batterie

1896
×
Edit this entry  
17
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
17
New York: Broadway at Union Square

New York: Broadway at Union Square

1896
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read prior review Edit this entry  
17
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Read prior review Edit this entry  
17
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Edit this entry  
17
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read prior review Edit this entry  
17
Lumiere's First Picture Shows

Lumiere's First Picture Shows

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Idiot's Delight

Idiot's Delight

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Strauss Fantasy

Strauss Fantasy

1954
×
Read the review Edit this entry  
13
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry