Sort by

Timcop has logged 404 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
★★½
Edit this entry  
31
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Process Red

Process Red

1966
×
★★★½
Edit this entry  
31
Maxwell's Demon

Maxwell's Demon

1968
×
★★
Edit this entry  
29
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burn!

Burn!

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Top Bunny

Big Top Bunny

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
O. Henry's Full House

O. Henry's Full House

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peace on Earth

Peace on Earth

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I'm Just Wild About Jerry

I'm Just Wild About Jerry

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hollywood Bowl

The Hollywood Bowl

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Heavenly Puss

Heavenly Puss

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Say Amen, Somebody

Say Amen, Somebody

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Above

The Above

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Read the review Edit this entry  
04
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Read the review Edit this entry  
04
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
★★★½
Edit this entry  
04
Crocus

Crocus

1971
×
Edit this entry  
04
Pinball

Pinball

2013
×
Edit this entry  
04
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Hell

The Other Hell

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry