Timcop has logged 40 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mask 2: City of Masks

Black Mask 2: City of Masks

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Scary Time

A Scary Time

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hyde and Hare

Hyde and Hare

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Dawn

The Naked Dawn

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
24 Frames per Century

24 Frames per Century

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ruthless

Ruthless

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Purchase Price

The Purchase Price

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mister America

Mister America

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Visit from the Incubus

A Visit from the Incubus

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
24 Frames Per Second

24 Frames Per Second

1977
×
Read the review Edit this entry  
02
P2

P2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry