Sort by

Timcop has logged 34 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Holiday

Holiday

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Downtown '81

Downtown '81

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hoax

The Hoax

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Samurai

Black Samurai

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Maids

The Maids

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gate

The Gate

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bullfight

Bullfight

1955
×
★★★
Edit this entry  
13
The Captain's Paradise

The Captain's Paradise

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cadillac Man

Cadillac Man

1990
×
★½
Read the review Edit this entry