Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Face

Funny Face

1957
×
Read the review Edit this entry  
14
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
Read the review Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder Among the Mormons

Murder Among the Mormons

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry