timisyoung has logged 69 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toro Y Moi: Live From Trona

Toro Y Moi: Live From Trona

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gary Gulman: The Great Depresh

Gary Gulman: The Great Depresh

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Máxima

Máxima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
17 Blocks

17 Blocks

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pariah Dog

Pariah Dog

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Jimi Hendrix: Voodoo Child

Jimi Hendrix: Voodoo Child

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Public

The Public

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry