Sort by

Tim has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Permanent Midnight

Permanent Midnight

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fire in Paradise

Fire in Paradise

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
10
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
68 Kill

68 Kill

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Firstborn

Firstborn

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry