Sort by

Tim has logged 26 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rifftrax Live: Miami Connection

Rifftrax Live: Miami Connection

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midway

Midway

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

1980
×
Read the review Edit this entry  
16
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry