2016

Timmargh Timmargh’s year in review

Timmargh’s highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Contact

    ★★★★

  • The Signal

    ★★★★

  • Samsara

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Sucker Punch

    ★★★★

  • The Boxtrolls

    ★★★★

  • Push

    ★★★★

  • Before We Go

    ★★★★

  • Penguins of Madagascar

    ★★★★

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★★

  • Midnight Special

    ★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Force Awakens

Jan 1

Most Watched

Captain America: Civil War

twice

Deadpool

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Last Film

London Has Fallen

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
28 films
Adventure
28 films
Comedy
24 films
Sci Fi
19 films
Drama
19 films
Fantasy
14 films
Thriller
13 films
Animation
9 films
Family
9 films
Mystery
8 films
USA
53 films
UK
11 films
Canada
9 films
Australia
3 films
China
2 films
Germany
2 films
Belgium
1 film
Bulgaria
1 film
Singapore
1 film
English
57 films
German
4 films
Russian
3 films
Spanish
2 films
Romanian
2 films
Norwegian
2 films
Chinese
1 film
Cantonese
1 film
French
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Timmargh’s most liked review

Hail, Caesar!

★★

Clever, but ultimately disappointing.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Independence Day: Resurgence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Legend of Barney Thomson
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2016

  • London Has Fallen
  • Me Before You
  • Rat Race
  • The Secret Life of Pets
  • Jason Bourne
  • Contact
  • American Psycho
  • The Signal
  • Samsara
  • Eddie the Eagle
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Arrival
  • Sucker Punch
  • Central Intelligence
  • Doctor Strange
  • The Boxtrolls
  • Star Trek Beyond
  • The Big Short
  • Sausage Party
  • Push
  • The Thing
  • Wrath of the Titans
  • Suicide Squad
  • Independence Day: Resurgence
  • Before We Go
  • Turbo Kid
  • Big Hero 6
  • San Andreas
  • Spooks: The Greater Good
  • Penguins of Madagascar
  • Inside Out
  • Jupiter Ascending
  • The Fundamentals of Caring
  • The Conjuring 2
  • Midnight Special
  • High-Rise
  • Cloud Atlas
  • X-Men: Apocalypse
  • Alice Through the Looking Glass
  • The Nice Guys
  • Captain America: Civil War
  • The Jungle Book
  • Special Correspondents
  • Sicario
  • Captain America: Civil War
  • Kung Fu Panda 3
  • The Legend of Barney Thomson
  • Zootopia
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Hail, Caesar!
  • Grimsby
  • Mad Max: Fury Road
  • Deadpool
  • Deadpool
  • Dirty Grandpa
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens

Highly rated films Timmargh missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more