2018

Timothy Griffin Timothy Griffin’s year to date

Timothy’s highest rated films

  • The Martian

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★

  • Penguins of Madagascar

    ★★★★

  • The Liability

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Lion

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Smokin' Aces

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 8 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

All the Money in the World

Jan 15

Most Watched

Avengers: Infinity War

twice

Last Film

Kingsman: The Golden Circle

Jun 17

Genres, Countries & Languages

Action
20 films
Sci Fi
20 films
Thriller
18 films
Comedy
16 films
Drama
16 films
Crime
14 films
Adventure
14 films
Mystery
9 films
Horror
7 films
Fantasy
7 films
USA
42 films
UK
11 films
Canada
3 films
Australia
2 films
Germany
2 films
France
1 film
China
1 film
English
47 films
Korean
2 films
Spanish
2 films
Italian
2 films
Xhosa
1 film
Hindi
1 film
Czech
1 film
Swahili
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew

Timothy’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Oldboy
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Game Over, Man!
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Last Scout
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2018

  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Road to El Dorado
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • About Time
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Matrix
  • Guardians of the Galaxy
  • The Adjustment Bureau
  • L.A. Confidential
  • Oldboy
  • Green Room
  • Penguins of Madagascar
  • The Last Man on the Moon
  • The Martian
  • The Punisher
  • The Town
  • Halo: The Fall of Reach
  • The Liability
  • Deadpool 2
  • Heat
  • Doc Hollywood
  • Lion
  • Gravity
  • Avengers: Infinity War
  • Smokin' Aces
  • Avengers: Infinity War
  • Ready Player One
  • Constantine
  • Game Over, Man!
  • A Quiet Place
  • John Wick: Chapter 2
  • Annihilation
  • Justice League
  • Thor: Ragnarok
  • Kill Command
  • Game Night
  • Black Panther
  • Love, Rosie
  • He Never Died
  • Blade Runner 2049
  • Dogma
  • The Cloverfield Paradox
  • 12 Strong
  • The Last Scout
  • Midnight Run
  • Molly's Game
  • Drive
  • All the Money in the World

Highly rated films Timothy missed

  • Won't You Be My Neighbor?
  • Eighth Grade
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hereditary
  • Incredibles 2
  • Shoplifters
  • Isle of Dogs
  • Love, Simon

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more