Tim has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ghost Who Walks

The Ghost Who Walks

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
20
In the Aftermath

In the Aftermath

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
2010

2010

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tokyo Babylon

Tokyo Babylon

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Night of a Thousand Cats

The Night of a Thousand Cats

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Primal

Primal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blood Harvest

Blood Harvest

1987
×
★★½
Edit this entry  
02
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★½
Edit this entry