• Attack of the Demons

    Attack of the Demons

    ★★

    As much as I love to see more animated horror (especially western animated horror, since that’s especially rare), this hipster South Park horror cartoon thing ain’t it for me.

    Movie 27/37 of 31 Nights of Horror 2021.

  • The Hills Have Eyes

    The Hills Have Eyes

    ★★★

    I had this one hyped up a lot for me, and honestly I don’t think it lived up to the expectations. On the positive side, I think the gore and the intensity were pretty solid, and I felt for the main family as they went through this traumatic experience, but on the other hand it really doesn’t do much to make you care about the villains, it kinda just says “look how fucked up these people are” and pushes the…

  • Psycho Goreman

    Psycho Goreman

    ★★★

    I enjoyed the Sentai-esque monster designs, and the gore and some of the humor were entertaining, but some of it also grew to be very grating.

    Movie 25/37 of 31 Nights of Horror 2021.

  • Santa Sangre

    Santa Sangre

    ★★★★

    Jodorowsky is a filmmaker I’ve wanted to watch more of for a long time, so I decided to give this one a watch. Don’t think I like it as much as Holy Mountain, but still a fascinatingly bizarre film.

    Movie 24/37 of 31 Nights of Horror 2021.

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

    A great classic psychological thriller that shows the effects of fame and jealousy.

    Movie 23/37 of 31 Nights of Horror 2021.

  • Dead Space: Downfall

    Dead Space: Downfall

    ★★★½

    Man, it’s been ages since I’ve engaged with any Dead Space media, and probably over a decade since I’ve seen this movie. Given that this was a straight-to-video tie in animated movie that was made to be released alongside the original game, this definitely feels a bit undercooked and slapped together, and the general mood of the movie kinda clashes with the atmosphere of the game. But it’s still an entertaining 75 minute movie with some cool body horror and gore, and man I still wish they incorporated that plasma chainsaw thing into the games.

    Movie 22/37 of 31 Nights of Horror 2021.

  • Bloody Muscle Body Builder in Hell

    Bloody Muscle Body Builder in Hell

    ★★★★

    Been meaning to watch this ever since I heard about the UK release a few years ago. Sadly it still hasn’t made its way to the states and the only version I was able to find was raw, so I don’t really know what anyone in the movie was saying. But aside from some potential missing context, this film was a hoot. Cheesy in all of the ways Evil Dead is meant to be, with an added flavor of Japanese haunted house.

    Movie 21/37 of 31 Nights of Horror 2021.

  • Batman: Under the Red Hood

    Batman: Under the Red Hood

    ★★★★½

    11 years later, this is still one of the best DC animated movies.

  • Batman Ninja

    Batman Ninja

    ★★★★

    This movie rules and anyone who says it’s bad “because CGI” I will fight you in a Denny’s parking lot.

  • Night of the Animated Dead

    Night of the Animated Dead

    ★★½

    I read that the animation was awful. I chose to watch anyway, assuming that people on the internet were exaggerating as they are wont to do. But man... it’s rough to watch. There’s some cool gore in some scenes, but ultimately the movie doesn’t do much to expand beyond its premise. A neat idea that could have been a much more entertaining film with a bigger budget. Honestly just watch the Romero original instead.

    Movie 20/37 of 31 Nights of Horror 2021.

  • Tales from the Crypt: Demon Knight

    Tales from the Crypt: Demon Knight

    ★★★½

    As someone with largely peripheral familiarity with the Crypt Keeper and TFtC, I don’t think this hit as hard for me as it might for people who are more familiar, but overall this was a fun little gross out horror flick. Billy Zane hamming it up was entertaining.

    Movie 19/37 of 31 Nights of Horror 2021.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★★

    I think this one had some interesting ideas that I haven’t seen attempted in a Halloween movie before, which I think puts this one slightly above the 2018 movie for me. Only real issue was the weird pacing and that this whole film was clearly a second act.

    Movie 18/37 of 31 Nights of Horror 2021.