• Midsommar

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★★

  • Stranger by the Lake

    ★★★½

  • Dogtooth

    ★★★½

  • Moon

    ★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Paprika

    ★★★★

  • A Scanner Darkly

    ★★★★

  • Kung Fu Hustle

    ★★★

  • Primer

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Waking Life

    ★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★

  • Office Space

    ★★★

  • Dirty Work

    ★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Event Horizon

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★

  • Judge Dredd

    ★★½

  • The Usual Suspects

    ★★½

  • The Thief and the Cobbler

    ★★★½

  • Army of Darkness

    ★★★½

  • Braindead

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★½

  • Dances with Wolves

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★

  • Tremors

    ★★★½

  • Begotten

    ★★★½

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★½

  • They Live

    ★★½

  • Akira

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★½

  • Prince of Darkness

    ★★★½

  • Hellraiser

    ★★★

  • RoboCop

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Platoon

    ★★½

  • The Fly

    ★★★½

  • Re-Animator

    ★★★★

  • Brazil

    ★★½

  • Dune

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • Gremlins

    ★★★½

  • This Is Spinal Tap

    ★★★½

  • Fire and Ice

    ★½

  • Videodrome

    ★★★★

  • Creepshow

    ★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★

  • Basket Case

    ★★½

  • Scanners

    ★★★

  • Mystics in Bali

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★