Sort by

Timmy has logged 249 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Paper Tigers

The Paper Tigers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saint

Saint

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miracles

Miracles

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dragon Eyes

Dragon Eyes

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Console Wars

Console Wars

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry