• The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★

    definitely thought-provoking and a bit alarming but one major fallback of this movie (for me at least) is that even with all these like-minded tech giant ceos and presidents backing the same ideas, they’ve mostly failed to suggest a way to fix the system they’ve created. sure, they said it should be regulated. but how? and how does the average person, aka everyone watching this film, consume social media in a way that’s manageable for them? and no i don’t…

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★½

    no shit, sherlock 🤣🤣💯💯

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★

    so twisted and disturbing but honestly really well done, and has some fantastic performances. btw the jesus fandom is toxic

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    no words. absolutely none. my brain is so scrambled but that was such a mind blowing experience and the fucking ending... MR NOLAN NEVER MISSES

  • Sunburn

    Sunburn

    ★★★★

    i really liked the part when cillian murphy

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★★

    a second watch completely changes how this movie hits i swear

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ½

    this shit is cursed

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    i had tinnitus for a few days once... it wasn’t fun

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    denis villeneuve ❤️

  • Emma.

    Emma.

    ★★★½

    mia goth’s character makes me go 🥺🥺🥺

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    bruh this goddamn alien movie got me crying

  • Memento

    Memento

    ★★★★

    i will never look at polaroids the same i’ll tell u that much