Timothy has logged 53 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stolen

The Stolen

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chuck

Chuck

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beast of Burden

Beast of Burden

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Finding Your Feet

Finding Your Feet

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Abe & Phil's Last Poker Game

Abe & Phil's Last Poker Game

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Permanent

Permanent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
2LDK

2LDK

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kisses

Kisses

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes of a Stranger

Eyes of a Stranger

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annie Oakley

Annie Oakley

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Competition

The Competition

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Savages

Savages

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gold

Gold

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Some Freaks

Some Freaks

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Replace

Replace

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Blame

Blame

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Bitches

Little Bitches

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
LBJ

LBJ

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Congo

Congo

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Winchester

Winchester

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry