Tim has logged 506 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bright

Bright

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Monster Trucks

Monster Trucks

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★½
Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
In Like Flint

In Like Flint

1967
×
★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★½
Edit this entry