• In the Heights

    In the Heights

    ★★★★

    being a snobby theatrical patron, i’m always skeptical of musicals converted for the screen. i did enjoy the further study of characters we were able to see, and i didn’t mind all the changes from the musical version; they made it work for the screen.

    i could see how the magical realism within the film could be unbelievable and take you out of the moment, but what these critics fail to remember is when within a musical, the characters must…

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    Love love love!! Such an important message especially right now— when so many people are struggling within. We do not live for a purpose; our purpose is to live. Beautifully done, as always. 

    I see so many (including myself) young people encompassed with this internal conflict, searching d’or their purpose, feeling incomplete without it— when in reality our purpose may drive us, may make us want to continue living— but it is not our ultimate purpose at all, it is a simply a part of living. 

    The attention to detail in this film is... simply amazing! 

    Perfect for Christmas 2020!

  • Loving

    Loving

    ★★★★★

    This film is utterly beautiful. The connection between Richard and Mildred is so tender and real— they rarely say “I love you”, but their actions scream it. The cinematography pulls you in. The simplicity is heart wrenching. Ruth Negga portrayal of Mildred is beyond words. There is a world in her eyes, and you can feel her feelings through the screen. The film shows Richard and Mildred’s love so powerfully, without any explicitness, it is all done with a few glances, and hand being gently held, and a connection that somehow seems tangible. Beautiful film for a story of utmost importance.

  • Young Adult

    Young Adult

    ½

    this movie. i’m... this. the protagonist was... horrible.  a horrible person, a horrible story, and literally no character arc. I was hoping. only reason i held out to the end, just praying that this character would have an realization about how horrible she is. but, alas, the end of the movie had another character validating all her horrible decisions and ended on a happy note: “i don’t care how i treat others, screw them! bye small town!” (obviously paraphrased). yeah. no. this movie made me physically uncomfortable, and not in a good way. ugh.

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★★★

    lots of laughs!! every little detail was though fully planned to heighten the murder-mystery details. fun movie to watch with others.

  • Emma.

    Emma.

    ★★★

    i liked the style of this film a lot. it carries nostalgia with the laughter. it seemed to drag to me, thus my rating. but it was beautiful! oh to live in a house like that and wear dresses like that! also this story was just a little too close to home for me, thus prohibiting my enjoyment!

  • Onward

    Onward

    ★★★★½

    big fan of this movie! nice emotional range with laughter, fear, and tears (didn’t cry- just wanted to). this movie follows a, although tried, relatable and very well liked protagonist. very well thought out story with the details that truly make it a joy to watch! a beautiful message embedded as well!! 


    “it was sweet.” -my mom. 

  • The Art of Racing in the Rain

    The Art of Racing in the Rain

    ★★★★½

    okay, i know this movie seems like a classic cheesy movie about a dog— but it is so much more. 

    “No race has ever been won in the first corner; many have been lost there.”
    “There is no dishonor in losing the race. There is only dishonor in not racing because you are afraid to lose.”

    yes... these quotes might perpetuate the idea that it is a cheesy movie, but you just hAVE to watch this. 

    it is very seldom…

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★★★½

    This film lives up to the power and responsibility that all art has to evoke change. The use of breaking the fourth wall was effective to say the least. An important story communicated efficiently. 

    These are films that I tend to gravitate towards, such as Vice, and The Big Short.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    okay so i’m completely unqualified to review this movie  (i have only seen the recent ones and i’ve retained absolutely no information on them) so i’m not rating it (also i may have fallen asleep for the first 30 minutes ellipses) 

    but... 

    #strongwomen
    #peoplechange
    #poweroffriendships
    #goodalwayswin
    #epiclove(?)story


    i enjoyed it! the score was amazing. many emotions!

  • Where'd You Go, Bernadette

    Where'd You Go, Bernadette

    ★★★

    This movie is more than a cute family/coming of age film. It encapsulates the desire within all of us: to never be stagnant. Bernadette has been lost for quite some time in her life, and this movie makes that feeling, something many of us feel, more tangible.  This movie, yes, seems to be seen as “first world problems”, but Bernadette portrays so much more than that. She is someone I feel everyone can relate to. She is someone who feels…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    This movie truly encapsulates the duality and complexity of being a human being. It highlights the obvious nasty-ness that comes from divorce, but it also emphasizes the strength of love, for everything, even hate, is rooted in love. This film carries simplicity and beauty that allows the audience to peer inside the characters and see them honestly and thoroughly. It did not allow the audience to “root” for a specific character, which created a unique omniscient unbiased (as much as…