Sort by

Tinkerbuff has logged 66 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skeleton Man

Skeleton Man

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Journey to the Seventh Planet

Journey to the Seventh Planet

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Plaguers

Plaguers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
From Hell It Came

From Hell It Came

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Scream Team

The Scream Team

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Under the Bed

Don't Look Under the Bed

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girl vs. Monster

Girl vs. Monster

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Burning Moon

The Burning Moon

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
One-Eyed Monster

One-Eyed Monster

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spiker

Spiker

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Haeckel's Tale

Haeckel's Tale

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Sick Girl

Sick Girl

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Underwater

Underwater

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deer Woman

Deer Woman

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jenifer

Jenifer

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dance of the Dead

Dance of the Dead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lord of Tears

Lord of Tears

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Empire of the Ants

Empire of the Ants

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Below

The Dark Below

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Still See You

I Still See You

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Immortal

Immortal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein Unbound

Frankenstein Unbound

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein Day of the Beast

Frankenstein Day of the Beast

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Frankenstein

Lady Frankenstein

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gorilla at Large

Gorilla at Large

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ape Man

The Ape Man

1943
×
Read the review Edit this entry  
10
Bride of the Gorilla

Bride of the Gorilla

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ape

The Ape

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry