• The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • Cruella

    ★★★

  • Things Heard & Seen

    ★★

  • Nobody

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Mainstream

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • The New Mutants

    ★★

  • Project Power

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • The Lovebirds

    ★★½

  • Hollywood

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Extraction

    ★★½

  • Mulan

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★

  • The Lion King

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ★★½

  • Dark Phoenix

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • After

    ½

  • Shazam!

    ★★

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★

  • Isn't It Romantic

    ½

  • Knock Down the House

    ★★★½

  • Polar

  • Late Night

    ★½

  • Glass

    ★★½

  • Escape Room

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • The Wedding Guest

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • First Man

    ★★★