• The Batman

    The Batman

    ★★★★

    I’ve pretty much always found the Batman movies pretty sub-par, so suffice to say I was absolutely astounded by this film. Robert Pattison did a phenomenal job of encapsulating the true effort of this character in a far higher sense of darkness and realism that the other movies could ever dream of achieving. 
    It’s not often that I can sit and watch a film for three hours and not get bored. I was honestly wishing for another three hours, I…

  • Uncharted

    Uncharted

    ★★★★

    This was like a modern Indiana Jones. You got what to expected, but my expectations were already high so the film was an extremely pleasant watch. The casting was brilliantly done, each character playing off of each other well. 
    There was a perfect balance of humour and seriousness, action and dialogue. It was, in my opinion, the ideal rainy-day action film. I laughed aloud and gasped at twists. It was pure fun. 
    However, I do admit that my opinion is…

  • Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★★

    This movie was the embodiment of the word average. It’s worth seeing if you enjoy Agatha Christie’s mysteries, as I think both this and “Murder on the Orient Express” capture them pretty well, however the plot was somewhat predictable and most of the acting bored me. It was as if they had written a plot that was to be taken seriously, but directed it as if it was a caricature of said seriousness. It clashed a little for me. 
    That…

  • Endings, Beginnings

    Endings, Beginnings

    There wasn’t a single shot that focused on anything below shoulder level this entire film. It honestly gave me a headache to watch. At first I thought it was a unique and artistic perspective but by the end of the film, no word of a lie, my head was pounding.
    Everyone in this film was either an asshole or gave piss-poor advice that was just as bad as the people. There was no tangible plot. No resolution. Just a slow moving…

  • The Bronze

    The Bronze

    ★★★

    The film was alright. I didn’t realise that it was meant to be a comedy until I started watching it, however it wasn’t as funny as a film within that genre should have been. The jokes were mostly vulgar shock humour rather than calculated wit, most of the plot revolving around an unlikeable gym coach who does little to redeem herself despite being portrayed as a hero. The film was relatively slow, with the occasional heart-warming/funny moment and left me significantly…

  • Filth

    Filth

    ★★½

    I found it difficult to feel sorry for Bruce because of how awful a person he was. By setting up his character in such a horrific way, everything that happened to him that was clearly meant to draw the viewers sympathy and shock instead left me relatively unsurprised and somewhat bored, which is the last thing I want to be watching a film. 
    That being said, the film did have an ingenious charm, the twists of the plot line being…

  • Batman Begins

    Batman Begins

    ★★★

    It was alriiight. I don’t really have much to say about it other than Batman Begins is very much a stereotypical superhero-fights-supervillain-gets-the-girl film. It was relatively entertaining, and the villain was pretty terrifying. 
    The love interest I found to be utterly irritating, being a self righteous character that’s fundamentally unimportant to the plot other than to play the general superhero style love interest. 
    Either way, the film was pretty good. It definitely wasn’t bad. But it’s probably not something I’d watch again in a hurry.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★½

    This film had the potential to be s o good. The plot was terrifying as a concept, and the cast was very much star studded. 

    But the method of acting just really didn’t hit it off with me. It was obviously a directory decision - as all of the actors mimicked each other’s style - that all of the characters portrayed little to no emotion. 
    At first I thought it was effective and chilling, with the father and Martin being…

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★★

    This was honestly one of the best films I have ever seen. I don’t even know where to begin. 

    It was gloriously and horrifically twisted. It is not often that I can sit through a 2+ hour film and not get fidgety or bored, but there wasn’t a single moment that I wasn’t glued to the screen or holding my breath out of fear or anticipation for the characters. 

    The Devil All The Time is one of those rarities that…

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★

    Apart from a colourful and romantic beginning and stunningly shot scenes of British seaside manor houses, this film was pretty dire. 
     It dragged on so much, most of the characters being simply irritating and unlikable. I wasn’t invested or engaged in it at all, and there was so much that could have been solved by better communication (although I suppose you could say that for all things). 
    Overall, it was pretty cinema to cover up a dull plot line with twists that were meant to shock but barely caused surprise.

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★½

    Not a single thing made sense to me in that entire film I swear to god but I l o v e d it. 
    Nina’s descent into irredeemable madness had me questioning every part in the film. The film perfectly captures an unachievable striving for utter perfection that had me on edge throughout. 
    Despite that, I wasn’t a fan of a lot of the cinematography. It seemed very rough and industrial (aside from any ballet scenes and a scene shot in a…

  • Twilight

    Twilight

    ★★½

    Objectively this movie is awful, but it is hilariously bad and such a cute little romance that I can’t hate it. The characters are awful and the plot is pretty dire, the whole thing feels like a fever dream, but oh boy is it worth watching. 
    Surprisingly, the stunning cinematography along with a beautiful soundtrack make for an entertaining experience. It’s really not the best film on the planet, but it’s definitely not the worst. 
    (I would recommend the books though, they’re pretty great)