RSS feed for Gustavo Barros

Gustavo Barros has logged 69 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horns

Horns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry