Sort by

Tippet has logged 89 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Her Smell

Her Smell

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Galveston

Galveston

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beware of Mr. Baker

Beware of Mr. Baker

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It

It

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Arizona

Arizona

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Quatermass II

Quatermass II

1955
×
★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
The Yes Men Fix the World

The Yes Men Fix the World

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Box

The Box

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★½
Read the review Edit this entry