RSS feed for tipsfromchip

tipsfromchip has logged 69 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stake Land

Stake Land

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rebound

The Rebound

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mistress of Spices

The Mistress of Spices

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cheech & Chong's Next Movie

Cheech & Chong's Next Movie

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mystery Science Theater 3000: The Movie

Mystery Science Theater 3000: The Movie

1996
×
Read the review Edit this entry  
24
This Island Earth

This Island Earth

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clip

Clip

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Love Punch

The Love Punch

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manhattan Melodrama

Manhattan Melodrama

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Horse

Crazy Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oh! What a Lovely War

Oh! What a Lovely War

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Educated Fish

Educated Fish

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Romance of Radium

Romance of Radium

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Private Life of the Gannets

The Private Life of the Gannets

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Old Mill Pond

The Old Mill Pond

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Country Cousin

The Country Cousin

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bored of Education

Bored of Education

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Audioscopiks

Audioscopiks

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wings Over Everest

Wings Over Everest

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tit for Tat

Tit for Tat

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Who Killed Cock Robin?

Who Killed Cock Robin?

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Calico Dragon

The Calico Dragon

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Orphan Kittens

Three Orphan Kittens

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jolly Little Elves

Jolly Little Elves

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Holiday Land

Holiday Land

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strikes and Spares

Strikes and Spares

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Cucaracha

La Cucaracha

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry