Sort by

Tipu Sultan has logged 28 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry