RSS feed for caroline

caroline has logged 317 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Rara

Rara

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love Bites

Love Bites

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mamma + Mamma

Mamma + Mamma

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Solange And The Living

Solange And The Living

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shannon Amen

Shannon Amen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Party Girl

Party Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Hour with Alice

An Hour with Alice

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Les Solitudes

Les Solitudes

×
★★★½
Edit this entry  
29
Real Love

Real Love

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suzanne

Suzanne

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ava

Ava

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tahara

Tahara

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Travolta and Me

Travolta and Me

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Am Somebody

I Am Somebody

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Integration Report 1

Integration Report 1

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Liz in September

Liz in September

2014
×
★½
Edit this entry  
14
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mais vous êtes fous

Mais vous êtes fous

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Checkmate

Checkmate

1956
×
★★★
Edit this entry  
12
Forever's Gonna Start Tonight

Forever's Gonna Start Tonight

2011
×
★★
Edit this entry  
12
Mud

Mud

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Dramatic Relationships

Dramatic Relationships

2016
×
★★
Edit this entry  
12
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Olla

Olla

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thief or Reality

Thief or Reality

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ice Cream and the Sound of Raindrops

Ice Cream and the Sound of Raindrops

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry