• Black Widow

    ★★★½

  • Loki

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Ride or Die

    ½

  • Save Ralph

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Hamilton

    ★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Dating Amber

    ★★★½

  • The World to Come

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Black Bear

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Joker

    ★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Dark Phoenix

  • Good Omens

  • Matthias & Maxime

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

  • After

    ½

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Elisa & Marcela

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★

  • The Edge of Democracy

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

  • Venom

    ★★½

  • The Perfection

    ★★★

  • Green Book

  • Halloween

    ★★★

  • Boy Erased

    ★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½