olivia has logged 110 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry