Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
tithi

tithi

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for tithi
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • tithi’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Mere Brother Ki Dulhan

    Mere Brother Ki Dulhan 2011

    ★★★★★ Rewatched by tithi 15 May 2022

    and yeah that's a classic

  • Jayeshbhai Jordaar

    Jayeshbhai Jordaar 2022

    ★★★½ Watched by tithi 13 May 2022

    pappi pappi pappi

  • Kal Ho Naa Ho

    Kal Ho Naa Ho 2003

    ★★★★★ Watched by tithi 11 May 2022

    in saif's voice: wow

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by tithi 11 May 2022

    happy mother's day i guess

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★½ Watched by tithi 10 May 2022

    no ethan hawke don't die you're so sexy haha

  • Golmaal 3

    Golmaal 3 2010

    ★★★ Rewatched by tithi 03 May 2022

    bangs every time I watch it

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★★★ Rewatched by tithi 29 Apr 2022

    yes I watched it again today I'm gay move

  • Crush

    Crush 2022

    ★★★★★ Watched by tithi 29 Apr 2022

    NEEEEEED AJ LIKE I NEED HER

  • The Half of It

    The Half of It 2020

    ★★★★½ Rewatched by tithi 24 Apr 2022

    BITCH WHERE'S THE SEQUEL

  • K.G.F: Chapter 2

    K.G.F: Chapter 2 2022

    ★★★½ Watched by tithi 16 Apr 2022

    kgf 1 was better imo

  • UMMA

    UMMA 2022

    ★★★ Watched by tithi 09 Apr 2022

    sandra oh tho

  • Forecasting Love and Weather

    Forecasting Love and Weather 2022

    ★★★★★ Watched by tithi 04 Apr 2022

    It's just so amazing and I'd watch it again and again and again

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 32

Review Tags

11
  • clea duvall
  • coming of age
  • evan rachel wood
  • kajillionaire
  • kristen stewart
  • lesbians
  • letterboxd down 2022 survivor
  • mackenzie davis
  • miranda july
  • sapphics won 2020
  • vod
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro