• Beetlejuice

    ★★★½

  • Near Dark

    ★★★½

  • Hellraiser

    ★★★

  • The Lost Boys

    ★★★½

  • Jaws: The Revenge

  • Predator

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

  • Dogs in Space

    ★★★★

  • The Fly

  • Aliens

    ★★★★★

  • Labyrinth

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

  • A Nightmare on Elm Street

  • The Terminator

    ★★★★

  • Conan the Destroyer

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Return of the Jedi

  • Jaws 3-D

  • The Dark Crystal

  • Blade Runner

    ½

  • The Thing

    ★★★

  • Conan the Barbarian

  • Halloween II

  • An American Werewolf in London

  • Raiders of the Lost Ark

  • Omen III: The Final Conflict

  • The Shining

    ★★

  • The Empire Strikes Back

  • Star Trek: The Motion Picture

  • The Black Stallion

  • Alien

    ★★★★½

  • Halloween

    ½

  • Jaws 2

  • Damien: Omen II

  • Star Wars

  • Carrie

    ★★★

  • The Omen

    ★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

  • The Exorcist

    ★★

  • Deliverance

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • My Fair Lady