Sort by

Tim has logged 118 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Country Strong

Country Strong

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Interview

The Interview

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Due Date

Due Date

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry