Sort by

Tim has logged 125 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rent

Rent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Troy

Troy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
He's All That

He's All That

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sometimes in April

Sometimes in April

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry