Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Tim Donahue

Tim Donahue

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Tim
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Tim’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Pink Flamingos

    Pink Flamingos 1972

    ★ Watched by Tim Donahue 10 May 2022

    Not a movie that lends itself to a 5 star grading scale. It’s closer to 1 and 5 stars than it is to anything in the middle.

  • Polyester

    Polyester 1981

    ★★★★ Watched by Tim Donahue 09 May 2022

    Started seeing this as a horror comedy about the American Mother around 30 minutes in. Watch with that lens and the entire movie opens up in my eyes

  • Hairspray

    Hairspray 1988

    ★★★ Watched by Tim Donahue 09 May 2022

    Something’s missing and idk what it is. I love all the other John Waters movies I’ve seen but this one’s gone cold for me and I really can’t explain why. 3 stars because I’m a sucker for any Divine performance

  • Cry-Baby

    Cry-Baby 1990

    ★★★★½ Watched by Tim Donahue 05 May 2022

    Much fun to be had with this one

  • The Rider

    The Rider 2017

    ★★★★ Watched by Tim Donahue 03 May 2022

    I put on a cowboy hat at 1:02:58

  • The Player

    The Player 1992

    ★★★★½ Watched by Tim Donahue 02 May 2022

    STRONG recommendation if you are interested in show business… or murder

  • Her

    Her 2013

    ★★★½ Watched by Tim Donahue 30 Apr 2022

    Sad and weird and good and looks great

  • Gattaca

    Gattaca 1997

    ★★★★★ Watched by Tim Donahue 17 Apr 2022

    Ethan Hawke is the coolest dude. I wanna start wearing suits

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    Sherlock Holmes: A Game of Shadows 2011

    ★★★★ Watched by Tim Donahue 07 Apr 2022

    Lets GOOOOO Sherlock kills the military industrial complex!!!!

  • Sherlock Holmes

    Sherlock Holmes 2009

    ★★★ Watched by Tim Donahue 05 Apr 2022

    Was mostly paying attention to my Fantasy Baseball draft but I still had a good time:)

  • I'm Just F*cking with You

    I'm Just F*cking with You 2019

    ★½ Watched by Tim Donahue 02 Apr 2022

    The main character is HILARIOUS

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter 2021

    ★★★★ Watched by Tim Donahue 25 Mar 2022

    MAGGIE! MAGGIE! MAGGIE!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 23
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro