• Minari

    Minari

    ★★★★½

    visually stunning, portrayal of anxieties associated with the early stages of farming and rural life-making as i have never seen before, beautiful and honest portrait of what it means to be family & what it means to hold onto or let go of dreams. loved so much the characters david, grandma, and paul (of remember the titans fame?!?!? what a transformation, caught on bc of voice/accent)

  • First Cow

    First Cow

    ★★★★

    loved the depictions of relationships, most notably friendship, and the setting. unexpectedly more like never rarely sometimes always than the revenant, as focused on navigating life and relationships at the margins and on situating these challenges in a place rather than just man v wilderness.

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    ★★★½

    learned a lot about someone i admired as a child and then dismissed as her media portrayal became so toxic. not a comprehensive enough documentation of the role of media in her eventual spiral or of the current conservatorship case.

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

    aptly learned the term “cinema verite” from reading about this film; captured many of the every day anxieties of being a young woman in addition the the trauma of lack of access to abortion.

  • Black Bear

    Black Bear

    ★★★½

    sparked good conversations afterwards trying to figure out the real vs. screenwritten-by-aubrey's-character stories. she and chris abbott were great. some good shots, too.

  • Feels Good Man

    Feels Good Man

    ★★★★★

    great animation, well-rounded story telling. compelling documentary for anyone on the internet.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★★

    fantastic! raw sci-fi, but very well written acted and low-budgetness was not very noticeable. appreciated the story telling method through the teens' and radio programming.

  • On the Rocks

    On the Rocks

    ★★★½

    bill murray is too much like my dad. the father-daughter relationship was sweet and well portrayed, but characters themselves too caricatured to be really relatable

  • First Date

    First Date

    ★★★★

    tessa's first sundance! mix of superbad and pineapple express- maybe a bit too much as lacked much original plot. but two mains were amazing and was very fun!

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★½

    rupert murdoch in the 1940s, "Fraud at the polls" still relevant yikes

  • Mank

    Mank

    ★★★½

    learned a lot about upton sinclair

  • The Forty-Year-Old Version

    The Forty-Year-Old Version

    ★★★

    can appreciate the writing and central role, but the messaging of this movie wasn't for me