RSS feed for Trevor
  • After the Screaming Stops

    After the Screaming Stops

    ★★★½

    Everyone has to be on the same page. Otherwise you don't get to turn the page because somebody gets left behind otherwise and then somebody has lost the page of the story which may be the key to the ending. Or the whole entirety of the whole journey.
    - Matt Goss

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Simultaneously the most accessible and nerdy-self-referential comic book adaptation. Five stars for Spider-Gwen’s haircut origin story. Infinity stars for the stunning, mind-bending art direction of the final act.

  • My Friend Dahmer

    My Friend Dahmer

    ★★★

    The Phantom Menace of serial killer biopics.

  • Captain Underpants: The First Epic Movie

    Captain Underpants: The First Epic Movie

    ★½

    Never let your kids choose the movie for movie night.

  • Movie 43

    Movie 43

    ½

    I was sure I watched the wrong movie. Where were Quaid and Kinnear? Apparently I watched the International Cut. I have no intention of subjecting myself to this a second time to discover the alternative “story”.


    On the positive side it makes The Emoji Movie seem like Citizen Kane.

  • Step Brothers

    Step Brothers

    ★★½

    It’s an awful movie, but I can’t seem to stop myself from watching if it comes on.

  • The Emoji Movie

    The Emoji Movie

    ★½

    💩

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★½

    “Whatever you imagine your life is going to be like, know your life is not going to be anything like that.”

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★★½

    I’ve come to the conclusion that I prefer the MCU titles that don’t take themselves too seriously. The more I think about Infinity War, the more po-faced and boring it becomes.

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★½

    4/5 for the predictable villain
    5/5 for the interior design

  • Walking Out

    Walking Out

    ★★★½

    Accidentally appropriate Fathers Day weekend viewing.

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

    “I hate you.”
    “I know.”

    I went in prepared to hate on Solo, but I can’t. Certainly, Ehrenreich is no Ford, some references a bit too on-the-nose, half of it is far too dark and there is some awful editing and continuity, but it entertained me a hell of a lot more than Infinity War.