2011

Trevor May Trevor May’s year in review

Trevor’s highest rated films

  • Monsters

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★½

  • The King's Speech

    ★★★★½

  • TRON: Legacy

    ★★★★

  • The Lovely Bones

    ★★★★

  • The Illusionist

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • An Education

    ★★★★

  • I'm Still Here

    ★★★★

  • The Brothers Bloom

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★★★★

  • Battle Royale

    ★★★½

  • The Men Who Stare at Goats

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Splice

Jan 2

Last Film

Monsters

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
21 films
Thriller
11 films
Comedy
8 films
Adventure
6 films
Crime
6 films
Romance
6 films
Sci Fi
5 films
Action
5 films
Mystery
4 films
Fantasy
3 films
USA
24 films
UK
11 films
France
3 films
Canada
2 films
Japan
2 films
Sweden
1 film
Hungary
1 film
Germany
1 film
Denmark
1 film
English
29 films
French
7 films
Spanish
6 films
Japanese
3 films
German
2 films
Italian
2 films
Swedish
1 film
Czech
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Inception
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Sucker Punch
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Sex & Drugs & Rock & Roll
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2011

  • Monsters
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • The Brothers Bloom
  • Sex & Drugs & Rock & Roll
  • Sucker Punch
  • Bunny and the Bull
  • Brighton Rock
  • Source Code
  • Norwegian Wood
  • The King's Speech
  • True Grit
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • The Visitor
  • In the Loop
  • TRON: Legacy
  • I'm Still Here
  • Easy A
  • An Education
  • The Social Network
  • Due Date
  • The Illusionist
  • Control
  • Gainsbourg: A Heroic Life
  • The Town
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Princess and the Frog
  • Shutter Island
  • Up in the Air
  • The Men Who Stare at Goats
  • The Girl Who Played with Fire
  • Battle Royale
  • Inception
  • The Lovely Bones
  • Splice

Highly rated films Trevor missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • This Is England '88
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • The Turin Horse
  • The Intouchables
  • Oslo, August 31st

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more