• Rookie of the Year

    Rookie of the Year

    ★★★

    Better than I expected but still kind of mid.

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★

    The fact that this is the 69th movie I’ve watched this year seems pretty fitting.

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★½

    RIP to the snake that had to give its life to this boring ass movie.

  • Mission: Impossible

    Mission: Impossible

    ★★½

    Not overly bad by any means.  It’s just confusing in places and kind of forgettable.  The best scenes are the CIA Vault scene and the helicopter & train chase.  However, once that chase reaches the tunnel it becomes complete fantasy and becomes less impressive and thrilling.  Before the tunnel though, that was great stuff!

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★

    I miss old Pixar.

  • Logan

    Logan

    ★★★★★

    I’d put this up there among some of the greatest superhero films.

  • The Star Wars Holiday Special

    The Star Wars Holiday Special

    ½

    The Mos Eisley Cantina scene was fun just to see the different costumes, but everything else was boring as shit.  I take that back… the ending was kind of decent too.

  • Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★★

    What makes this film for me are the performances.  Lawrence Fishburne, Cuba Gooding Jr, & Ice Cube give fantastic performances.  The script has moments that are great but it does sometimes get a little heavy-handed and/or preachy.  But a solid film.  I like it.

  • Saludos Amigos

    Saludos Amigos

    ★★★

    I was ready to write this off.  It’s barely a movie.  But I loved the animation in this.

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

    I really enjoyed the cast of this.  Although the babysitter subplot made me very uncomfortable.  The ending especially.

  • BASEketball

    BASEketball

    ★★★

    This probably would’ve been better had Trey and Matt been both writers and directors for this.  As is though, there are a ton of laughs.  Not everything works.  Had this been less zany, it probably would’ve been better.

  • Lisa Frankenstein

    Lisa Frankenstein

    ★★★½

    Basically Edward Scissorhands meets Heathers.  I really enjoyed this.