Tyler Harford has logged 308 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Teacher

A Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Country Strong

Country Strong

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Program

The Program

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The American President

The American President

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry