Sort by

tay🌴 has logged 626 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
21
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★½
Edit this entry  
18
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thin Watermelon

Thin Watermelon

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
There's Something in the Water

There's Something in the Water

2019
×
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry