Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teen Beach 2

Teen Beach 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Student

The Student

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unforgettable

Unforgettable

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ammonite

Ammonite

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
My Annoying Brother

My Annoying Brother

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Room No.7

Room No.7

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Colette

Colette

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Work It

Work It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jack Whitehall: I'm Only Joking

Jack Whitehall: I'm Only Joking

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry