• Pinocchio

    Pinocchio

    Terror. Confusion. Cursed.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    There are other thoughts still germinating, but the predominant one running through my entire mind and body during and post-watch was.....oh my GOD, he is so fine I want to set myself on FIIIRRRRRRRE!!!!!! Dev Patel has been The Blueprint for me for years. 💖

    Mysterious, visually beautiful, wandering, a bit confusing and overly long. I'll be thinking about it for a while and I do want to see it again just to try to piece some things together I don't entirely get. Cool though!

  • Pig

    Pig

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The only thing that I didn't get was the point of the underground restaurant fight club. What was that about? Other than that, I really enjoyed it.

  • The Descent

    The Descent

    ★★★★

    God this is my first time watching in about 12-13 years and it really is so so good. The original ending just ties it together so much better in terms of it being a sad tragedy at it's core, so I had to go on Youtube and watch that to close it out properly.

    Also, my claustrophobic ass? Climbin' down in that hole? Would never even start, babes. <3

  • Zola

    Zola

    ★★★½

    Had the theater all to myself so I got to laugh, talk, and scream at the screen to my heart's content. 🙏 The ending was a bit lacking for me, but otherwise I had a really good time. I've been waiting to see this ever since I first read the infamous thread sometime last year, and was not disappointed. Drama, chaos, madness, and confusion, with a handful of moments that are legitimately terrifying and sad. Great performances all around, especially from the two leads.

  • Luca

    Luca

    ★★★★½

    Soooooooooooooooooo so so so cute and SOOOOOOOOOO gay. 💖💖💖

  • Saw 3D

    Saw 3D

    ★½

    Garbage, but it was fun to see Lawrence again. Skipped through all of the trap scenes, because I could not have possibly cared less about the side victims.

  • Saw VI

    Saw VI

    ★★★

    Medicare for Saw-ll.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★½

    Definitely a Big Summer Movie, which was nice to see in a theater again. I'm a big fan of the stage show and have listened to the cast album so many times, which is why this was so frustrating. There were moments that were really lovely (I cried through about 4 songs), and that was usually because they were more scaled back and emotionally focused. A lot of the rest was just trying so hard to be a giant spectacle…

  • Poison

    Poison

    I got about a third of the way through, but this wasn't for me.

  • Saw IV

    Saw IV

    ★★½

    Okay, this was certainly more interesting than the last two, even if any attempt at rules has fully been thrown out at this point and I'm a bit confused about Hoffman's part in things at the end. No One can touch what they did in Saw 1. Literally just a couple a dudes chattin' about life on the bathroom floor for 2 hours and making Big Acting Choices. I miss them. The fact that I'm still watching these is the real trap; it's a sickness. Also hi Luke from Gilmore Girls!

  • Saw III

    Saw III

    ★★

    Oh my goooooood, Jeff is sooooo slow and boring. Like move it along, buddy! You do Not have the personality for us to wanna watch you make decisions for this long. The stuff with Amanda is alright, but the people being tested suck butt and Jigsaw leaves out just the right information on purpose in this one to make it to where they can't make the "correct" decision. It's boring and pretty predictable, but will I be watching 4? .....yeah.