toastyghosty has logged 202 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Body and Soul

Body and Soul

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boy Behind the Door

The Boy Behind the Door

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Curmudgeons

Curmudgeons

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Glass Shield

The Glass Shield

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hideaway

Hideaway

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Darling

Darling

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry