Tom has logged 281 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bath Tub

Bath Tub

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Minutes

Minutes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Double

The Double

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sheets

Sheets

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
King Solomon's Mines

King Solomon's Mines

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Edit this entry  
30
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sheep Theater

Sheep Theater

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chlorine

Chlorine

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Alps

Alps

2011
×
Read the review Edit this entry