• Alien

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Mad Max

  • Nosferatu the Vampyre

  • Halloween

  • The Driver

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Star Wars

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Suspiria

  • Carrie

  • The Man Who Fell to Earth

  • Kings of the Road

    ★★★★

  • Taxi Driver

  • Barry Lyndon

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Mirror

  • Deep Red

  • The Godfather: Part II

  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia

  • Chinatown

  • Alice in the Cities

  • The Wicker Man

  • Flesh for Frankenstein

  • Badlands

  • Mean Streets

    ★★★★

  • American Graffiti

  • Pat Garrett & Billy the Kid

  • The Mechanic

  • Solaris

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Harold and Maude

  • Duel

  • El Topo

  • The Bird with the Crystal Plumage

  • The Wild Bunch

  • Black Panthers

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Great Silence

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Point Blank

    ★★★½

  • Bonnie and Clyde

  • Branded to Kill

  • Dont Look Back

  • The Fearless Vampire Killers

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Blow-Up

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

  • Torment of the Flesh

  • Die Verwundbaren

  • Band of Outsiders

  • Jules and Jim

    ★★★½

  • Mann im Schatten

  • Psycho

  • Breathless

  • The 400 Blows

  • Vertigo

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • Noch minderjährig

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

  • Rear Window

  • Schicksal am Lenkrad

  • Seven Samurai

  • Abenteuer in Wien

  • Casablanca

  • Citizen Kane

  • Ray of Sunshine

  • The Most Dangerous Game

  • The Great Love

  • Un Chien Andalou

  • Sodom and Gomorrah