Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Reset
password
×
Search:
Elvis Rodrigues
Profile
Activity
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Elvis
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Elvis’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Amazon Video
Amazon Prime
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
Year
All time
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Mar
2018
24
Finding Dory
2016
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
17
Annihilation
2018
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
14
Black Panther
2018
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
11
Beauty and the Beast
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
03
I, Tonya
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
01
Phantom Thread
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
Feb
2018
26
Lady Bird
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
25
The Post
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
24
Wonder
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
15
Darkest Hour
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
14
The Big Sick
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
13
The Shape of Water
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
12
Call Me by Your Name
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
10
Big Hero 6
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
08
Coco
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
07
War for the Planet of the Apes
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
05
Baby Driver
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
03
Kong: Skull Island
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
03
Billy Lynn's Long Halftime Walk
2016
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
Jan
2018
30
Arrival
2016
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
28
Your Name.
2016
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
23
Raw
2016
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
16
It Comes at Night
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
14
Principal Dancer
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
06
20th Century Women
2016
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
06
Only Lovers Left Alive
2013
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
01
Captain Fantastic
2016
×
★★★★★
Read the review
Edit this entry
Dec
2017
30
Crimson Peak
2015
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
25
The Conjuring 2
2016
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
25
Ghostbusters
2016
×
★★★
Read the review
Edit this entry
25
Sully
2016
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
23
Star Wars: The Last Jedi
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
10
Thor: Ragnarok
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
Oct
2017
14
Blade Runner 2049
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
Sep
2017
30
Blade Runner
1982
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
29
Kingsman: The Secret Service
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
26
It
1990
×
★½
Read the review
Edit this entry
24
mother!
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
09
It
2017
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
Aug
2017
26
A Monster Calls
2016
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
14
Dunkirk
2017
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
13
It Follows
2014
×
★★★½
Read the review
Edit this entry
12
Dawn of the Planet of the Apes
2014
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
Jul
2017
15
Spider-Man: Homecoming
2017
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
14
As Good as It Gets
1997
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
08
In the Name of the Father
1993
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
Jun
2017
24
Elle
2016
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest
1975
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
15
Captain Fantastic
2016
×
★★★★½
Read the review
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3
…
26