Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
21

21

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
09
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade

Blade

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry