Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Todd!

Todd!

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Todd!
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Todd!’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Marcel the Shell with Shoes On

    Marcel the Shell with Shoes On 2021

    ★★★★½ Watched by Todd! 04 Jul 2022

    Let the Battle Begin,
    Marcel

  • Charade

    Charade 1963

    ★★★★ Watched by Todd! 03 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Call me crazy, but I was rooting for the Holocaust survivor whose friends left him to die to get the money. But that’s just me.

  • The Dead Zone

    The Dead Zone 1983

    ★★★½ Watched by Todd! 03 Jul 2022

    3 movies in 1

  • Speed

    Speed 1994

    ★★★★½ Rewatched by Todd! 02 Jul 2022 1

    Here’s the thing - there’s just nothing better than Speed. 

  • Emergency

    Emergency 2022

    ★★★ Watched by Todd! 01 Jul 2022

    Last twenty minutes are impeccable.

  • Videodrome

    Videodrome 1983

    ★★★★½ Rewatched by Todd! 30 Jun 2022

    The humor jumped out at me a lot more on rewatch. As always, Cronenberg benefits from repeat viewings. Long live…

  • Dashcam

    Dashcam 2022

    ★ Watched by Todd! 29 Jun 2022

    God i really do not like that woman

  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★ Watched by Todd! 28 Jun 2022

    Austin Butler is tremendous here. I’m talking career-defining, movie-saving, must-see phenomenal in it. The rest of the movie is an incoherent disco ball of motion and emotion, one that chews through film like a turret with shell casings. Has just enough high notes that it’s worthwhile. Basically, Baz’s style in a nutshell.

  • Malevolent

    Malevolent 2018

    ★ Watched by Todd! 28 Jun 2022

    absurdly boring

  • The Parallax View

    The Parallax View 1974

    ★★★★ Watched by Todd! 27 Jun 2022

    That middle montage is so spectacular. I just love the vibe of this film. So pessimistic. So dirty. Perfectly captures what exactly a conspiracy is: a vague web, never meant to be untangled. Just great.

  • Spiderhead

    Spiderhead 2022

    ★★★ Watched by Todd! 22 Jun 2022

    When the opening scene is slo-mo Chris Hemsworth flying seaplanes to Supertramp then your only trajectory is down. Literally can’t get better than that.


    More words: here

  • Outlaw King

    Outlaw King 2018

    ★★★½ Watched by Todd! 20 Jun 2022

    Yall were too hard on Aaron Taylor-Johnson

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 52

Review Tags

8
  • sundance 2022
  • black westerns
  • viff 2021
  • hot docs 2022
  • sundance 2021
  • universal classic monsters
  • profile
  • vancouver greek film festival 2022
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro