Todd Gaines has logged 24 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Special ID

Special ID

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Treasure of the Four Crowns

Treasure of the Four Crowns

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Road to Paloma

Road to Paloma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Revolt

Revolt

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lake Consequence

Lake Consequence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jungle Warriors

Jungle Warriors

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killers

The Killers

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry