RSS feed for Todd
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
RBG

RBG

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The King

The King

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
McQueen

McQueen

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
El Sur

El Sur

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Our House

Our House

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Nervous Translation

Nervous Translation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Those Who Are Fine

Those Who Are Fine

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Eva Hesse

Eva Hesse

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thelma

Thelma

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lion

Lion

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry