Todd has logged 248 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Edit this entry  
17
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Essene

Essene

1972
×
★★½
Edit this entry  
11
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

1974
×
★★★½
Edit this entry  
02
Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

1973
×
★★★½
Edit this entry  
02
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Frequency

Frequency

2000
×
★½
Edit this entry  
28
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★½
Edit this entry  
22
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Brave

Brave

2012
×
★★
Edit this entry  
21
Basic Training

Basic Training

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
High School

High School

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Edit this entry  
15
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
South Korea: Success at all Costs

South Korea: Success at all Costs

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★½
Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★½
Edit this entry  
02
Sea to Shining Sea

Sea to Shining Sea

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Terminal

The Terminal

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Land of Hope

The Land of Hope

2012
×
★★½
Edit this entry